دکتر خلیل خلیلی رئیس دانشگاه بیرجند در مراسم گرامیداشت چهلمین سال تأسیس دانشگاه گفت: جمعیت دانشجویان نسبت به بدو تاسیس ۱۰۰ برابر افزایش داشته است که این رقم ۴ برابر میانگین کشوری می باشد.
رئیس دانشگاه بیرجند با بیان اینکه در حال حاضر ۴۰۰ دانشجوی مقطع دکتری در بیش از ۴۰ کد رشته مشغول به تحصیل هستند، عنوان کرد: دو هزار و ۷۰۰ دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در بیش از ۱۶۰ کد رشته نیز تحصیل می کنند.
رئیس دانشگاه بیرجند با اشاره به اینکه در حال حاضر ۳۳۰ نفر عضو هیئت علمی دانشگاه هستند، اظهار داشت: آنچه حائز اهمیت است بازدهی آموزش است.
وی با بیان اینکه دانشگاه بیرجند برآمده از نیت خیر واقفانی است که مدرسه شوکتیه را بنا نهاده اند، گفت: دانشگاه وظیفه دارد بستری را برای نیات خیر حامیان اعم از مادی و معنوی فراهم کند.
رئیس ستاد گرامیداشت چهلمین سال تأسیس دانشگاه بابیان اینکه حرکت به سمت تعریف جدید دانشگاه از نظر بازدهی از سیاست های کلان دانشگاه بیرجند است، گفت: دانشگاه همواره سعی بر افزایش بهره وری دارد.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه بیرجند در جهت پژوهش و رسوخ به مسائل جامعه گام های موثری را  برداشته است، افزود: بین المللی سازی و انعقاد تفاهم نامه با دانشگاه های مختلف از جمله اقدامات دانشگاه بیرجند بوده است.
دکتر خلیلی ادامه داد: دانشگاه بیرجند سال آینده میزبان دانشجویان خارجی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری خواهد بود و بهبود فضای فیزیکی و اقدام فعالانه در مقوله فرهنگ در تمامی ابعاد از دستورالعمل های دانشگاه است.
رئیس دانشگاه بیرجند اظهار داشت: امیدواریم دانشگاه بیرجند بیش از پیش بتواند در منطقه نقش آفرین باشد.