arrow
arrow
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12

اخبار

IMAGE

01 شهریور 95

بولتن انعکاس رسانه ای مراسم گرامیداشت چهلمین سال تأسیس دانشگاه بیرجند تدوین شد

حاصل تلاش و اهتمام شایان تقدیر رسانه های مختلف ملی و محلی فعال در استان خراسان جنوبی در قالب بولتن انعکاس رسانه ای مراسم گرامیداشت چهلمین...

IMAGE

08 خرداد 95

به مناسبت گرامیداشت چهلمین سال تأسیس دانشگاه بیرجند نمایشگاه دستاوردهای علمی، فرهنگی و توانمندی های دانشگاه بیرجند گشایش یافت

نمایشگاه دستاوردهای علمی، فرهنگی و توانمندی های دانشگاه بیرجند روز سه شنبه با حضور معاون حقوقی ، وزارت علوم تحقیقات و فناوری افتتاح...

08 خرداد 95

بورسیه نخبگان کم بضاعت با همکاری بنیاد حامیان دانشگاه صورت می پذیرد

رئیس هیئت امنا بنیاد حامیان دانشگاه بیرجند در مراسم گرامیداشت چهلمین سال تأسیس دانشگاه و اولین سال تأسیس این بنیاد اظهار کرد: دانشگاه...

دکتر غلامحسین شکوهی در سال 1305 در شهر خوسف بیرجند متولد شد. وی درسال 1311 به مدرسه ای در شهر خوسف رفت و در سال 1323 با رتبه ممتاز از دانشسرای مقدماتی فارغ التحصیل شد و به زادگاه خود برای آموزش بازگشت. وی در سال 1327 دیپلم کامل ادبی را اخذ کرد و بعد از گذراندن دوره سربازی در سال 1322 وارد دانشسرای عالی در تهران شد .
در سال 1335 در رشته ادبیات فارسی با رتبه اول فارغ التحصیل و با بورس تحصیلی عازم سوئیس شد
سال 1340 در رشته علوم تربیتی مقطع دکتری از دانشگاه ژنو سوئیس فارغ التحصیل شد. وی در سال 1341 به عنوان کارشناسی اداره کل مطالعات و برنامه و سپس ریاست اداره تحقیق و ارزشیابی در سال 1345 به فعالیت پرداخت.
وی در همین سال با عنوان استادیار به دانشکده علوم تربیتی دانشگاه تهران منتقل شد جایی که علاوه بر ۲۷ سال تدریس موفق و سازنده، سال هایی را به کارهای اجرایی از جمله مدیریت گروه و ریاست دانشکده علوم تربیتی پرداخت. شکوهی همچنین نخستین وزیر آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران است.
او در کنار تدریس دانشگاهی ریاست شورای عالی آموزش و پرورش را برای مدت یک دوره چهارساله بر عهده داشت.
در سال ۱۳۶۵ شکوهی به مدت یک سال برای استفاده از فرصت مطالعاتی به ژنو اعزام شد و در دفتر بین المللی تعلیم و تربیت وابسته به سازمان یونسکو به تحقیق و مطالعه پرداخت.
وی معاونت رئیس دانشکده علوم تربیتی تا سال ۱۳۷۲ بر عهده داشت.

شکوهی درباره کودکی ها و امیدهای زندگی اش خاطرات زیبایی را به یاد می آورد. او می گوید: «هیچ وقت فکر نمی کردم من که از جنوبی ترین نقطه استان خراسان برخاسته بودم، بتوانم مدارج ترقی را اینگونه طی کنم. پدرم علی اکبر، خیاط زبردستی بود. با نانی که او از راه خیاطی بر سر سفره می گذاشت، بزرگ شدم. در منطقه محرومی که بزرگ شدم و در آنجا درس هم دادم، همیشه استعدادهای درخشانی وجود داشته است.
از استادان وی میتوان به استادانی چون «پیاژه» و «دوتران» در دانشگاه ژنو اشاره کرد.

فعالیتهای آموزشی : غلامحسین شکوهی از یازده سالگی بطور غیر رسمی به عنوان همکاری با مدیر دبستان ابن حسام گاهی به تدریس می پرداخت . وی در 1323 از دانشسرای مقدماتی بیرجند دیپلم گرفت و در خوسف و روستای گل به تدریس پرداخت .
استاد شکوهی پس از اخذ مدرک دکتری از ژنو ، به ایران برگشت . مدتی را بطور رایگان در تهران به تدریس « روشها» ، « راهنمایی شغلی » پرداخت . وی همچنین چند سالی را  در دانشگاه بیرجند تدریس نمود .

غلامحسین شکوهی به تدریس عملی در ریاضیات و بیشتر رشته های درسی اعتقاد دارد .بی شک زحمات غلامحسین شکوهی در تاریخ آموزش و پرورش کشور ما فراموش نخواهد شد. شکوهی کودک را در نظام تعلیم، کانون توجه قرار می دهد و شرط لازم معلمی را پذیرش کودک به عنوان انسانی مستقل و دارای ویژگی هایی می داند که باید آنها را شناخت و سپس به پرورش و آموزش او پرداخت.
او تفاوت های فردی در کودکان را اصلی انکارناپذیر می داند و در این باور است که هرگاه به این تفاوت ها در نظر و عمل تن ندهیم، در مسیر کار خود توفیقی نخواهیم داشت.

آثار :

- تالیف تعلیم و تربیت و مراحل ان ، 1362

- تالیف روانشناسی سال سوم آموزش متوسطه عمومی- اقتصاد و فرهنگ و ادب، 1360

- تالیف مبانی و اصول آموزش و پرورش، 1372

- ترجمه مربیان بزرک در سال 1355

- تعلیم وتربیت

- روش آموختن ریاضیات

- مقاله استفاده از روانشناسی در راهنمایی تحصیلی و شغلی

- مقاله اسلام و روانشناسی یا روانشناسی اسلامی

- مقاله امکان تربیت آدمی

جوائز و نشانها :

- چهره ماندگار در همایش چهره های ماندگار در سال